or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 T0C01442 5/16-18 UNC 2B 69.1L 4 FLUTE CARBIDE STRAIGHT FLUTE TAP BOTTOMING STYLE FOR ALUMINUM ALLOY & CAST RION
YG-1 T0C01442 5/16-18 UNC 2B 69.1L 4 FLUTE CARBIDE STRAIGHT FLUTE TAP BOTTOMING STYLE FOR ALUMINUM ALLOY & CAST RION
SKUPDW~12098810
MFGR #T0C01442
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T0C01442 Chamfer Length 1.5P-2P Connection 0.318 x 0.238 in Country of Origin KR Diameter 0.3125 in Drill Size 0.262 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Industry Standard 302A Length of Square 0.38 in Neck Diameter 0.234 in Overall Length 2.72 in Series T0C01 Shank Diameter 0.318 in Shank Type Square Square Size 0.238 in Tap Type STFL Thread Diameter 5/16 Thread Length 0.669 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 18 Usable Length 1.126 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Bottoming Material Carbide Number of Flutes 4 Thread Size 5/16-18
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T0C01442 |
| Chamfer Length | 1.5P-2P |
| Connection | 0.318 x 0.238 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.3125 in |
| Drill Size | 0.262 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.38 in |
| Neck Diameter | 0.234 in |
| Overall Length | 2.72 in |
| Series | T0C01 |
| Shank Diameter | 0.318 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.238 in |
| Tap Type | STFL |
| Thread Diameter | 5/16 |
| Thread Length | 0.669 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 18 |
| Usable Length | 1.126 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Material | Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Thread Size | 5/16-18 |