or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 T0C01422 1/4-28 UNF 2B 63.5L 4 FLUTE CARBIDE STRAIGHT FLUTE TAP BOTTOMING STYLE FOR ALUMINUM ALLOY & CAST RION
YG-1
YG-1 T0C01422 1/4-28 UNF 2B 63.5L 4 FLUTE CARBIDE STRAIGHT FLUTE TAP BOTTOMING STYLE FOR ALUMINUM ALLOY & CAST RION
SKUPDW~12098809
MFGR #T0C01422
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number T0C01422 Chamfer Length 1.5P-2P Connection 0.255 x 0.191 in Country of Origin KR Diameter 0.25 in Drill Size 0.2175 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Industry Standard 302A Length of Square 0.31 in Neck Diameter 0.2 in Overall Length 2.5 in Series T0C01 Shank Diameter 0.255 in Shank Type Square Square Size 0.191 in Tap Type STFL Thread Diameter 1/4 Thread Length 0.591 in Thread Standard UNF Through Coolant No TPI or Pitch 28 Usable Length 1 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Bottoming Material Carbide Number of Flutes 4 Thread Size 1/4-28
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | T0C01422 |
| Chamfer Length | 1.5P-2P |
| Connection | 0.255 x 0.191 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.25 in |
| Drill Size | 0.2175 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.31 in |
| Neck Diameter | 0.2 in |
| Overall Length | 2.5 in |
| Series | T0C01 |
| Shank Diameter | 0.255 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.191 in |
| Tap Type | STFL |
| Thread Diameter | 1/4 |
| Thread Length | 0.591 in |
| Thread Standard | UNF |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 28 |
| Usable Length | 1 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Material | Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Thread Size | 1/4-28 |