or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 SEMD98200100 20.0(R10.0) x 20 x 30 x 100 4G MILL 2 FLUTE 30 DEGREE HELIX BALL END MILL
YG-1
YG-1 SEMD98200100 20.0(R10.0) x 20 x 30 x 100 4G MILL 2 FLUTE 30 DEGREE HELIX BALL END MILL
SKUPDW~12869853
MFGR #SEMD98200100
Your Cost: $659.68/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number SEMD98200100 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand End Type Ball Nose Gross Weight Per Pack 0.6400 lb Helix Angle 30 ° Material Carbide Nose Radius 10.0 mm Series SEMD98 Shank Type Plain Type Carbide, 2 Flute Ball Nose (Short,Regular,Long Shank) Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 20 mm Finish ALCrN Length of Cut 30 mm Number of Flutes 2 Overall Length 100 mm Shank Diameter 20 mm Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | SEMD98200100 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Type | Ball Nose |
| Gross Weight Per Pack | 0.6400 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | Carbide |
| Nose Radius | 10.0 mm |
| Series | SEMD98 |
| Shank Type | Plain |
| Type | Carbide, 2 Flute Ball Nose (Short,Regular,Long Shank) |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 20 mm |
| Finish | ALCrN |
| Length of Cut | 30 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 100 mm |
| Shank Diameter | 20 mm |
| Steel |