or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 P26102 1, 45/64~15/16 x 1 x 2-9/32 FLANGED STRAIGHT SHANK / FLUTE INTERMEDIATED SPADE DRILL HOLDER
YG-1 P26102 1, 45/64~15/16 x 1 x 2-9/32 FLANGED STRAIGHT SHANK / FLUTE INTERMEDIATED SPADE DRILL HOLDER
SKUPDW~10961829
MFGR #P26102
Your Cost: $627.06/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Body Length 6-15/64 Catalog Number P26102 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Finish Oxide Flute Length 6.0938 in Flute Type Straight Gross Weight Per Pack 1.0800 lb Material Steel Maximum Drill Depth 4.625 in Maximum Insert Diameter 0.9375 in Minimum Insert Diameter 0.7031 in Number of Flutes 2 Pipe Tap Size 0.125 in Seat Size #1 Series P26 Shank Diameter 1 in Shank Length 2.2813 in Through Coolant Yes Type Flanged Straight Shank Spade Drill Holder Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Blade Range 45/64 to 15/16 Overall Length 8.375 in Shank Size 1 in Dia x 2-9/32 in L Shank Type Flanged Suitable For Use With 1/8 in Pipe Tap
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Body Length | 6-15/64 |
| Catalog Number | P26102 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Oxide |
| Flute Length | 6.0938 in |
| Flute Type | Straight |
| Gross Weight Per Pack | 1.0800 lb |
| Material | Steel |
| Maximum Drill Depth | 4.625 in |
| Maximum Insert Diameter | 0.9375 in |
| Minimum Insert Diameter | 0.7031 in |
| Number of Flutes | 2 |
| Pipe Tap Size | 0.125 in |
| Seat Size | #1 |
| Series | P26 |
| Shank Diameter | 1 in |
| Shank Length | 2.2813 in |
| Through Coolant | Yes |
| Type | Flanged Straight Shank Spade Drill Holder |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Blade Range | 45/64 to 15/16 |
| Overall Length | 8.375 in |
| Shank Size | 1 in Dia x 2-9/32 in L |
| Shank Type | Flanged |
| Suitable For Use With | 1/8 in Pipe Tap |