or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 P15405 4, 1-3/4 x 10-1/2 STRAIGHT SHANK & STRAIGHT FLUTE STANDARD LENGTH SPADE DRILL HOLDER
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 P15405 4, 1-3/4 x 10-1/2 STRAIGHT SHANK & STRAIGHT FLUTE STANDARD LENGTH SPADE DRILL HOLDER
SKUPDW~10961794
MFGR #P15405
Your Cost: $767.41/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number P15405 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Finish Oxide Flute Length 10.5 in Flute Type Straight Gross Weight Per Pack 8.1900 lb Material Steel Maximum Drill Depth 9.125 in Maximum Insert Diameter 2.5625 in Minimum Insert Diameter 1.9063 in Number of Flutes 2 Pipe Tap Size 0.25 in Series P15 Shank Diameter 1.75 in Shank Length 4 in Through Coolant Yes Type Straight Shank Spade Drill Holder Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Overall Length 14.5 in Shank Type Straight
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | P15405 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Oxide |
| Flute Length | 10.5 in |
| Flute Type | Straight |
| Gross Weight Per Pack | 8.1900 lb |
| Material | Steel |
| Maximum Drill Depth | 9.125 in |
| Maximum Insert Diameter | 2.5625 in |
| Minimum Insert Diameter | 1.9063 in |
| Number of Flutes | 2 |
| Pipe Tap Size | 0.25 in |
| Series | P15 |
| Shank Diameter | 1.75 in |
| Shank Length | 4 in |
| Through Coolant | Yes |
| Type | Straight Shank Spade Drill Holder |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Overall Length | 14.5 in |
| Shank Type | Straight |