or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 M9786 1 - 8, H6 3 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG SUPER HSS STEAM OXIDE FOR STEEL & STAINLESS STEELS UPTO 35HRc
YG-1 M9786 1 - 8, H6 3 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG SUPER HSS STEAM OXIDE FOR STEEL & STAINLESS STEELS UPTO 35HRc
SKU1014091
MFGR #M9786
Your Cost: $130.20/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number M9786 Chamfer Length 4P-5P Connection 0.8 x 0.6 in Country of Origin KR Diameter 1 in Drill Size 0.8863 in Finish|Coating Steam Oxide Gross Weight Per Pack 2.5000 lb Industry Standard 302A Length of Square 0.81 in Neck Diameter 0.787 in Overall Length 5.13 in Ring Color Blue Ring Series M9 Shank Diameter 0.8 in Shank Type Square Square Size 0.6 in Tap Type SPPT Thread Diameter 1 in Thread Length 1.496 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 8 Usable Length 2.5 in Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material Super HSS Number of Flutes 3 Thread Limit H6 Thread Size 1-8
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | M9786 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 0.8 x 0.6 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 1 in |
| Drill Size | 0.8863 in |
| Finish|Coating | Steam Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 2.5000 lb |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.81 in |
| Neck Diameter | 0.787 in |
| Overall Length | 5.13 in |
| Ring Color | Blue Ring |
| Series | M9 |
| Shank Diameter | 0.8 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.6 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | 1 in |
| Thread Length | 1.496 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 8 |
| Usable Length | 2.5 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | Super HSS |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H6 |
| Thread Size | 1-8 |