or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 M16036 #36 x 1/8 x 13/16 x 2-1/4 HSS-PM MULTI-1 DRILL STUB LENGTH TIALN COATED
SKUPDW~10961312
MFGR #M16036
Your Cost: $23.54/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Heat Resistant Alloys/Titanium Catalog Number M16036 Country of Origin KR Cutting Depth 13/16 Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material HSS-PM Drill Diameter Measurement System Imperial Flute Length 0.8125 in Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Helix Angle 30 ° Number of Flutes 2 Overall Length 2.25 in Point Angle 135 ° Point Length 0.0221 in Point Type Split Series CDRA06 Shank Size 0.125 in Shank Tolerance h6 Shank Type Straight Through Coolant No Type Premium HSS-PM Multi-1 Drill Stub Length TiALN Coated Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Applicable Materials Carbon Steel, Alloy Steel, Pre-Hardened Steel and Titanium Finish TiAlN Material Premium HSS-PM Steel, Heat Resistant Alloys/Titanium
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Heat Resistant Alloys/Titanium |
| Catalog Number | M16036 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Depth | 13/16 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS-PM |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Flute Length | 0.8125 in |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.25 in |
| Point Angle | 135 ° |
| Point Length | 0.0221 in |
| Point Type | Split |
| Series | CDRA06 |
| Shank Size | 0.125 in |
| Shank Tolerance | h6 |
| Shank Type | Straight |
| Through Coolant | No |
| Type | Premium HSS-PM Multi-1 Drill Stub Length TiALN Coated |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Applicable Materials | Carbon Steel, Alloy Steel, Pre-Hardened Steel and Titanium |
| Finish | TiAlN |
| Material | Premium HSS-PM |
| Steel, Heat Resistant Alloys/Titanium |