or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 M16034 #34 x 1/8 x 7/8 x 2-5/16 HSS-PM MULTI-1 DRILL STUB LENGTH TIALN COATED
SKUPDW~10961310
MFGR #M16034
Your Cost: $23.54/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Heat Resistant Alloys/Titanium Catalog Number M16034 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Flute Length 0.875 in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Helix Angle 30 ° Number of Flutes 2 Overall Length 2.3125 in Point Angle 135 ° Point Length 0.023 in Series CDRA06 Shank Size 0.125 in Shank Tolerance h6 Through Coolant No Type Premium HSS-PM Multi-1 Drill Stub Length TiALN Coated Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish TiAlN Material Premium HSS-PM Steel, Heat Resistant Alloys/Titanium
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Heat Resistant Alloys/Titanium |
| Catalog Number | M16034 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 0.875 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.3125 in |
| Point Angle | 135 ° |
| Point Length | 0.023 in |
| Series | CDRA06 |
| Shank Size | 0.125 in |
| Shank Tolerance | h6 |
| Through Coolant | No |
| Type | Premium HSS-PM Multi-1 Drill Stub Length TiALN Coated |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | TiAlN |
| Material | Premium HSS-PM |
| Steel, Heat Resistant Alloys/Titanium |