or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 L5543 7/16 - 20, H3 3 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG DIN LENGTH ANSH SHANK HARDSLICK COATED TAP FOR MULTI PURPOSE
YG-1 L5543 7/16 - 20, H3 3 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG DIN LENGTH ANSH SHANK HARDSLICK COATED TAP FOR MULTI PURPOSE
SKUPDW~10961161
MFGR #L5543
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number L5543 Chamfer Length 4P-5P Connection 0.323 x 0.242 in Country of Origin KR Diameter 0.4375 in Drill Size 0.392 in Finish|Coating Hardslick Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Industry Standard DIN/ANSI Length of Square 0.41 in Neck Diameter 0.311 in Overall Length 3.937 in Series L5 Shank Diameter 0.323 in Shank Type Square Square Size 0.242 in Tap Type SPPT Thread Diameter 7/16 in Thread Length 0.866 in Thread Standard UNF Through Coolant No TPI or Pitch 20 Usable Length 1.437 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material HSS-V Number of Flutes 3 Thread Limit H3 Thread Size 7/16-20
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | L5543 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 0.323 x 0.242 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.4375 in |
| Drill Size | 0.392 in |
| Finish|Coating | Hardslick |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Industry Standard | DIN/ANSI |
| Length of Square | 0.41 in |
| Neck Diameter | 0.311 in |
| Overall Length | 3.937 in |
| Series | L5 |
| Shank Diameter | 0.323 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.242 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | 7/16 in |
| Thread Length | 0.866 in |
| Thread Standard | UNF |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 20 |
| Usable Length | 1.437 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | HSS-V |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | 7/16-20 |