or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 L3162 4 - 40, H2 2 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG DIN LENGTH ANSH SHANK BRIGHT FINISH TAP FOR MULTI PURPOSE
YG-1 L3162 4 - 40, H2 2 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG DIN LENGTH ANSH SHANK BRIGHT FINISH TAP FOR MULTI PURPOSE
SKUPDW~10961070
MFGR #L3162
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number L3162 Chamfer Length 4P-5P Connection 0.141 x 0.11 in Country of Origin KR Diameter 0.112 in Drill Size 0.0893 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Industry Standard DIN/ANSI Length of Square 0.19 in Neck Diameter 0.077 in Overall Length 2.205 in Series L3 Shank Diameter 0.141 in Shank Type Square Square Size 0.11 in Tap Type SPPT Thread Diameter #4 Thread Length 0.335 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 40 Usable Length 0.563 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material HSS-V Number of Flutes 2 Thread Limit H2 Thread Size #4-40
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | L3162 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 0.141 x 0.11 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.112 in |
| Drill Size | 0.0893 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Industry Standard | DIN/ANSI |
| Length of Square | 0.19 in |
| Neck Diameter | 0.077 in |
| Overall Length | 2.205 in |
| Series | L3 |
| Shank Diameter | 0.141 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.11 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | #4 |
| Thread Length | 0.335 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 40 |
| Usable Length | 0.563 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | HSS-V |
| Number of Flutes | 2 |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Size | #4-40 |