or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 K9786 1 - 8, H6 3 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG BRIGHT FINISH TAP FOR MULTI PURPOSE
SKUPDW~10960987
MFGR #K9786
Your Cost: $135.52/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number K9786 Chamfer Length 4P-5P Connection 0.8 x 0.6 in Country of Origin KR Diameter 1 in Drill Size 0.8863 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.7100 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.81 in Overall Length 5.13 in Series K9 Shank Diameter 0.8 in Shank Type Square Square Size 0.6 in Tap Type SPPT Thread Diameter 1 in Thread Length 2.5 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 8 Usable Length 2.5 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material HSSE-V3 Number of Flutes 3 Thread Limit H6 Thread Size 1-8
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | K9786 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 0.8 x 0.6 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 1 in |
| Drill Size | 0.8863 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.7100 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.81 in |
| Overall Length | 5.13 in |
| Series | K9 |
| Shank Diameter | 0.8 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.6 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | 1 in |
| Thread Length | 2.5 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 8 |
| Usable Length | 2.5 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | HSSE-V3 |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H6 |
| Thread Size | 1-8 |