or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 K9746 7/8 - 9, H6 3 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG BRIGHT FINISH TAP FOR MULTI PURPOSE
SKU1152785
MFGR #K9746
Your Cost: $52.19/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number K9746 Chamfer Length 4P-5P Connection 0.697 x 0.523 in Country of Origin KR Diameter 0.875 in Drill Size 0.774 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.4900 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.75 in Overall Length 4.69 in Series K9 Shank Diameter 0.697 in Shank Type Square Square Size 0.523 in Tap Type SPPT Thread Diameter 7/8 in Thread Length 2.22 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 9 Usable Length 2.22 in Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material HSSE-V3 Number of Flutes 3 Thread Limit H6 Thread Size 7/8-9
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | K9746 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 0.697 x 0.523 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.875 in |
| Drill Size | 0.774 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.4900 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.75 in |
| Overall Length | 4.69 in |
| Series | K9 |
| Shank Diameter | 0.697 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.523 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | 7/8 in |
| Thread Length | 2.22 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 9 |
| Usable Length | 2.22 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | HSSE-V3 |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H6 |
| Thread Size | 7/8-9 |