or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 J3363 12 - 24, H3 3 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG STEME OXIDE TAP FOR STEELS UPTO 38HRc
SKUPDW~12098668
MFGR #J3363
Your Cost: $25.23/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number J3363 Chamfer Length 4P-5P Connection 0.22 x 0.165 in Country of Origin KR Diameter 0.216 in Drill Size 0.1781 in Finish|Coating Oxide Gross Weight Per Pack 0.9100 lb Industry Standard 302A Length of Square 0.28 in Neck Diameter 0.157 in Overall Length 2.38 in Series J3 Shank Diameter 0.22 in Shank Type Square Square Size 0.165 in Tap Type SPPT Thread Diameter #12 Thread Length 0.571 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 24 Usable Length 0.906 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material HSSE-V3 Number of Flutes 3 Thread Limit H3 Thread Size #12-24
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | J3363 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 0.22 x 0.165 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.216 in |
| Drill Size | 0.1781 in |
| Finish|Coating | Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 0.9100 lb |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.28 in |
| Neck Diameter | 0.157 in |
| Overall Length | 2.38 in |
| Series | J3 |
| Shank Diameter | 0.22 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.165 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | #12 |
| Thread Length | 0.571 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 24 |
| Usable Length | 0.906 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | HSSE-V3 |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | #12-24 |