or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 I9162 4 - 40, H2 2 FLUTED SPIRAL POINTED PLUG STEAM OXIDE STANDARD TAP
SKUPDW~10960378
MFGR #I9162
Your Cost: $16.92/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number I9162 Chamfer Length 4P-5P Connection 0.141 x 0.11 in Country of Origin KR Diameter 0.112 in Drill Size 0.0893 in Finish|Coating Oxide Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Industry Standard 302 Length of Square 0.19 in Overall Length 1.88 in Series I9 Shank Diameter 0.141 in Shank Type Square Square Size 0.11 in Tap Type SPPT Thread Diameter #4 Thread Length 0.56 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 40 Usable Length 0.56 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material HSSE-V3 Number of Flutes 2 Thread Limit H2 Thread Size #4-40
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | I9162 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 0.141 x 0.11 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.112 in |
| Drill Size | 0.0893 in |
| Finish|Coating | Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.19 in |
| Overall Length | 1.88 in |
| Series | I9 |
| Shank Diameter | 0.141 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.11 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | #4 |
| Thread Length | 0.56 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 40 |
| Usable Length | 0.56 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | HSSE-V3 |
| Number of Flutes | 2 |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Size | #4-40 |