or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 I0786 1 - 8, H6 3 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG STEAM OXIDE TAP FOR STAINLESS STEELS UPTO 28HRc
YG-1 I0786 1 - 8, H6 3 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG STEAM OXIDE TAP FOR STAINLESS STEELS UPTO 28HRc
SKUPDW~10960186
MFGR #I0786
Your Cost: $242.71/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number I0786 Chamfer Length 4P-5P Connection 0.8 x 0.6 in Country of Origin KR Diameter 1 in Drill Size 0.8863 in Finish|Coating Steam Oxide Gross Weight Per Pack 2.5000 lb Industry Standard 302A Length of Square 0.81 in Neck Diameter 0.787 in Overall Length 5.13 in Series I0 Shank Diameter 0.8 in Shank Type Square Square Size 0.6 in Tap Type SPPT Thread Diameter 1 in Thread Length 1.496 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 8 Usable Length 2.5 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material HSSE-V3 Number of Flutes 3 Thread Limit H6 Thread Size 1-8
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | I0786 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 0.8 x 0.6 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 1 in |
| Drill Size | 0.8863 in |
| Finish|Coating | Steam Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 2.5000 lb |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.81 in |
| Neck Diameter | 0.787 in |
| Overall Length | 5.13 in |
| Series | I0 |
| Shank Diameter | 0.8 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.6 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | 1 in |
| Thread Length | 1.496 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 8 |
| Usable Length | 2.5 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | HSSE-V3 |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H6 |
| Thread Size | 1-8 |