or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 I0346 10 - 32, H6 3 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG STEAM OXIDE TAP FOR STAINLESS STEELS UPTO 28HRc
YG-1
YG-1 I0346 10 - 32, H6 3 FLUTE SPIRAL POINTED PLUG STEAM OXIDE TAP FOR STAINLESS STEELS UPTO 28HRc
SKUPDW~12098581
MFGR #I0346
Your Cost: $22.90/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number I0346 Chamfer Length 4P-5P Connection 0.194 x 0.152 in Country of Origin KR Diameter 0.19 in Drill Size 0.1616 in Finish|Coating Steam Oxide Gross Weight Per Pack 0.9100 lb Industry Standard 302A Length of Square 0.25 in Neck Diameter 0.146 in Overall Length 2.38 in Series I0 Shank Diameter 0.194 in Shank Type Square Square Size 0.152 in Tap Type SPPT Thread Diameter #10 Thread Length 0.531 in Thread Standard UNF TPI or Pitch 32 Usable Length 0.906 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Plug Material HSSE-V3 Number of Flutes 3 Thread Limit H6 Thread Size #10-32
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | I0346 |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Connection | 0.194 x 0.152 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.19 in |
| Drill Size | 0.1616 in |
| Finish|Coating | Steam Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 0.9100 lb |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.25 in |
| Neck Diameter | 0.146 in |
| Overall Length | 2.38 in |
| Series | I0 |
| Shank Diameter | 0.194 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.152 in |
| Tap Type | SPPT |
| Thread Diameter | #10 |
| Thread Length | 0.531 in |
| Thread Standard | UNF |
| TPI or Pitch | 32 |
| Usable Length | 0.906 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Plug |
| Material | HSSE-V3 |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H6 |
| Thread Size | #10-32 |