or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 GMG41905 10(R1) x 10 x 22(30) x 72 TiTANOX-POWER 4 FLUTE MULTIPLE HELIX DOUBLE CORE CORNER RADIUS FLAT END MILL
YG-1 GMG41905 10(R1) x 10 x 22(30) x 72 TiTANOX-POWER 4 FLUTE MULTIPLE HELIX DOUBLE CORE CORNER RADIUS FLAT END MILL
SKUPDW~12661259
MFGR #GMG41905
Your Cost: $114.41/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Stainless Steel, Superalloys Catalog Number GMG41905 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.1700 lb Helix Angle Variable Material Carbide Series GMG41 Shank Type Flat Type Corner Radius Usable Length 30 mm Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Corner Radius 1 mm Cutter Diameter 10 mm Finish Y-Coating Length of Cut 22 mm Number of Flutes 4 Overall Length 72 mm Shank Diameter 10 mm Stainless Steel, Superalloys
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Stainless Steel, Superalloys |
| Catalog Number | GMG41905 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.1700 lb |
| Helix Angle | Variable |
| Material | Carbide |
| Series | GMG41 |
| Shank Type | Flat |
| Type | Corner Radius |
| Usable Length | 30 mm |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Corner Radius | 1 mm |
| Cutter Diameter | 10 mm |
| Finish | Y-Coating |
| Length of Cut | 22 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 72 mm |
| Shank Diameter | 10 mm |
| Stainless Steel, Superalloys |