or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 GMG40080 8(R.5) x 8 x 19(25) x 63 TiTANOX-POWER 4 FLUTE MULTIPLE HELIX DOUBLE CORE CORNER RADIUS END MILL
YG-1 GMG40080 8(R.5) x 8 x 19(25) x 63 TiTANOX-POWER 4 FLUTE MULTIPLE HELIX DOUBLE CORE CORNER RADIUS END MILL
SKUPDW~12661215
MFGR #GMG40080
Your Cost: $100.28/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Stainless Steel, Superalloys Catalog Number GMG40080 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Helix Angle Variable Material Micrograin Carbide Series GMG40 Shank Style Plain Shank Type Plain Type Corner Radius Usable Length 25 mm Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Corner Radius 0.5 mm Cutter Diameter 8 in Finish Y-Coating Length of Cut 19 mm Number of Flutes 4 Overall Length 63 mm Shank Diameter 8 mm Stainless Steel, Superalloys
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Stainless Steel, Superalloys |
| Catalog Number | GMG40080 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Helix Angle | Variable |
| Material | Micrograin Carbide |
| Series | GMG40 |
| Shank Style | Plain |
| Shank Type | Plain |
| Type | Corner Radius |
| Usable Length | 25 mm |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Corner Radius | 0.5 mm |
| Cutter Diameter | 8 in |
| Finish | Y-Coating |
| Length of Cut | 19 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 63 mm |
| Shank Diameter | 8 mm |
| Stainless Steel, Superalloys |