or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 GMF54902 4(R.5) x 6 x 8 x 54 V7 PLUS 4 FLUTE MULTIPLE HELIX SHORT CORNER RADIUS END MILL
SKUPDW~12660644
MFGR #GMF54902
Your Cost: $63.83/ea
YG1 GMF54902 4(R.5) x 6 x 8 x 54 V7 PLUS 4FL MULTIPLE HELIX SHORT CORNER RADIUS END MILL
YG1 GMF54902 4(R.5) x 6 x 8 x 54 V7 PLUS 4FL MULTIPLE HELIX SHORT CORNER RADIUS END MILL
Application Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Heat Resistant Alloys/Titanium Catalog Number GMF54902 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Helix Angle Variable Material Micrograin Carbide Series GMF54 V7 PlusA Shank Style Plain Shank Type Plain Type Center Cut Metric Standard Length Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Corner Radius 0.5 mm Cutter Diameter 4 in Finish Y-Coating Length of Cut 8 mm Number of Flutes 4 Overall Length 54 mm Shank Diameter 6 mm Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Heat Resistant Alloys/Titanium
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Heat Resistant Alloys/Titanium |
| Catalog Number | GMF54902 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Helix Angle | Variable |
| Material | Micrograin Carbide |
| Series | GMF54 V7 PlusA |
| Shank Style | Plain |
| Shank Type | Plain |
| Type | Center Cut Metric Standard Length |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Corner Radius | 0.5 mm |
| Cutter Diameter | 4 in |
| Finish | Y-Coating |
| Length of Cut | 8 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 54 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Heat Resistant Alloys/Titanium |