or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 GMF29905 5/8 x 5/8 x 2-3/8 x 4-1/2 4G MILL 6 FLUTE 45 DEGREE HELIX END MILL
SKUPDW~10960014
MFGR #GMF29905
Your Cost: $559.55/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number GMF29905 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand End Type Square End Gross Weight Per Pack 0.6600 lb Helix Angle 45 ° Material Carbide Series GMF29 Shank Type Plain Type Carbide, 6 Flute 45° Helix Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 0.625 in Finish AlCrN Length of Cut 2.375 in Number of Flutes 6 Overall Length 4.5 in Shank Diameter 0.625 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | GMF29905 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Type | Square End |
| Gross Weight Per Pack | 0.6600 lb |
| Helix Angle | 45 ° |
| Material | Carbide |
| Series | GMF29 |
| Shank Type | Plain |
| Type | Carbide, 6 Flute 45° Helix |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 0.625 in |
| Finish | AlCrN |
| Length of Cut | 2.375 in |
| Number of Flutes | 6 |
| Overall Length | 4.5 in |
| Shank Diameter | 0.625 in |
| Steel |