or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 G8563 1/2 - 13 - 6, GH3 3 FLUTE SPIRAL FLUTED LONG SHANK MODIFIED BOTTOMING TIN COATED TAP FOR STAINLESS STEEL UPTO 28HRc
YG-1 G8563 1/2 - 13 - 6, GH3 3 FLUTE SPIRAL FLUTED LONG SHANK MODIFIED BOTTOMING TIN COATED TAP FOR STAINLESS STEEL UPTO 28HRc
SKUPDW~10958772
MFGR #G8563
Your Cost: $134.76/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number G8563 Chamfer Length 2P-3P Connection 0.367 x 0.275 in Country of Origin KR Diameter 0.5 in Drill Size 0.4301 in Finish|Coating TiN Gross Weight Per Pack 2.0700 lb Helix Angle 45 ° Industry Standard 302A Length of Square 0.44 in Neck Diameter 0.354 in Overall Length 6 in Series G8 Shank Diameter 0.367 in Shank Type Square Square Size 0.275 in Tap Type SPFL Thread Diameter 1/2 in Thread Length 0.63 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 13 Usable Length 2.067 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Modified Bottoming Material P-HSS Number of Flutes 3 Thread Limit H3 Thread Size 1/2-13
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | G8563 |
| Chamfer Length | 2P-3P |
| Connection | 0.367 x 0.275 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.5 in |
| Drill Size | 0.4301 in |
| Finish|Coating | TiN |
| Gross Weight Per Pack | 2.0700 lb |
| Helix Angle | 45 ° |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.44 in |
| Neck Diameter | 0.354 in |
| Overall Length | 6 in |
| Series | G8 |
| Shank Diameter | 0.367 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.275 in |
| Tap Type | SPFL |
| Thread Diameter | 1/2 in |
| Thread Length | 0.63 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 13 |
| Usable Length | 2.067 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Modified Bottoming |
| Material | P-HSS |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | 1/2-13 |