or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 F8405 1/4 - 20, H5 3 FLUTE SPIRAL FLUTED BOTTOMING TIN COATED TAP FOR MULTI PURPOSE
SKUPDW~10958507
MFGR #F8405
Your Cost: $23.38/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number F8405 Chamfer Length 1.5P-2P Connection 0.255 x 0.191 in Country of Origin KR Diameter 0.25 in Drill Size 0.2045 in Finish|Coating TIN Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Helix Angle 50 ° Industry Standard 302A Length of Square 0.31 in Neck Diameter 0.18 in Overall Length 2.5 in Series F8 Shank Diameter 0.255 in Shank Type Square Square Size 0.191 in Tap Type SPFL Thread Diameter 1/4 in Thread Length 0.433 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 20 Usable Length 1 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Bottoming Material HSS-V Number of Flutes 3 Thread Limit H5 Thread Size 1/4-20
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | F8405 |
| Chamfer Length | 1.5P-2P |
| Connection | 0.255 x 0.191 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.25 in |
| Drill Size | 0.2045 in |
| Finish|Coating | TIN |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Helix Angle | 50 ° |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.31 in |
| Neck Diameter | 0.18 in |
| Overall Length | 2.5 in |
| Series | F8 |
| Shank Diameter | 0.255 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.191 in |
| Tap Type | SPFL |
| Thread Diameter | 1/4 in |
| Thread Length | 0.433 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 20 |
| Usable Length | 1 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Material | HSS-V |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H5 |
| Thread Size | 1/4-20 |