or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 EM895015 3 FLUTE SHORT METRIC X-POWER
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1
YG-1 EM895015 3 FLUTE SHORT METRIC X-POWER
SKUPDW~10957866
MFGR #EM895015
Your Cost: $62.83/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number EM895015 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Helix Angle 38 ° Material Carbide Series EM895 Shank Type Plain Type Carbide, 3 Flute 38° Helix Short Length Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 1.5 mm Finish ALTiN Length of Cut 5 mm Number of Flutes 3 Overall Length 50 mm Shank Diameter 4 mm Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | EM895015 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Helix Angle | 38 ° |
| Material | Carbide |
| Series | EM895 |
| Shank Type | Plain |
| Type | Carbide, 3 Flute 38° Helix Short Length |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 1.5 mm |
| Finish | ALTiN |
| Length of Cut | 5 mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 4 mm |
| Steel |