or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 EM864050 4 FLUTE LONG BALL METRIC X-POWER SPHERE TYPE
SKUPDW~10957779
MFGR #EM864050
Your Cost: $116.11/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number EM864050 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Helix Angle 30 ° Material Carbide Neck Diameter 4.1 mm Nose Radius 2.5 mm Series EM864 Shank Type Plain Type Carbide, 4 Flute Long Length Ball Nose Undercutting Endmill 250° Usable Length 38 mm Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Cutter Diameter 5 mm Finish ALTiN Length of Cut 3.9 mm Number of Flutes 4 Overall Length 80 mm Shank Diameter 6 mm Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | EM864050 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | Carbide |
| Neck Diameter | 4.1 mm |
| Nose Radius | 2.5 mm |
| Series | EM864 |
| Shank Type | Plain |
| Type | Carbide, 4 Flute Long Length Ball Nose Undercutting Endmill 250° |
| Usable Length | 38 mm |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Cutter Diameter | 5 mm |
| Finish | ALTiN |
| Length of Cut | 3.9 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 80 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Steel |