or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 EM839100 4 FLUTE STUB R1.0 STRAIGHT X-POWER
SKUPDW~10957768
MFGR #EM839100
Your Cost: $162.11/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number EM839100 Country of Origin KR Cut Type Center Cutting Direction Right Hand Gross Weight Per Pack 0.1700 lb Helix Angle 30 ° Material Carbide Neck Diameter 9.4 mm Series EM839 Shank Type Plain Type Carbide, 4 Flute Stub Length Corner Radius Usable Length 25 mm Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Corner Radius 1 mm Cutter Diameter 10 mm Finish ALTiN Length of Cut 12 mm Number of Flutes 4 Overall Length 70 mm Shank Diameter 10 mm Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | EM839100 |
| Country of Origin | KR |
| Cut Type | Center |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Gross Weight Per Pack | 0.1700 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Material | Carbide |
| Neck Diameter | 9.4 mm |
| Series | EM839 |
| Shank Type | Plain |
| Type | Carbide, 4 Flute Stub Length Corner Radius |
| Usable Length | 25 mm |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Corner Radius | 1 mm |
| Cutter Diameter | 10 mm |
| Finish | ALTiN |
| Length of Cut | 12 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 70 mm |
| Shank Diameter | 10 mm |
| Steel |