or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 DX517009 9/64 x 3 x 5-3/8 HSSCo5 PARABOLIC FLUTE TAPER LENGTH STRAIGHT SHANK DRILL TICN COATED
YG-1 DX517009 9/64 x 3 x 5-3/8 HSSCo5 PARABOLIC FLUTE TAPER LENGTH STRAIGHT SHANK DRILL TICN COATED
SKUPDW~10956582
MFGR #DX517009
Your Cost: $28.90/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number DX517009 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Flute Length 3 in Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Number of Flutes 2 Point Angle 130 ° Series DX517 Shank Size 0.1406 in Type HSSCo5, Taper Length Straight Shank Drill Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Material HSS-E Application Steel Industry Standard ANSI Through Coolant No
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | DX517009 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 3 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 130 ° |
| Series | DX517 |
| Shank Size | 0.1406 in |
| Type | HSSCo5, Taper Length Straight Shank Drill |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | HSS-E |
| Application | Steel |
| Industry Standard | ANSI |
| Through Coolant | No |