or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 DPP447030F 15/32 x 12 x 52 x 90 DREAM DRILL FLAT BOTTOM DRILL W/O COOLANT HOLE (2XD)
YG-1
YG-1 DPP447030F 15/32 x 12 x 52 x 90 DREAM DRILL FLAT BOTTOM DRILL W/O COOLANT HOLE (2XD)
SKUPDW~12660353
MFGR #DPP447030F
Your Cost: $316.92/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number DPP447030F Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Flute Length 52 mm Gross Weight Per Pack 0.2600 lb Number of Flutes 2 Overall Length 90 mm Series DPP447 Type Flat Bottom Without Coolant Holes (2XD) Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish X-Coating Material Carbide Application Steel, Cast Iron Shank Tolerance h6 Through Coolant No
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | DPP447030F |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 52 mm |
| Gross Weight Per Pack | 0.2600 lb |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 90 mm |
| Series | DPP447 |
| Type | Flat Bottom Without Coolant Holes (2XD) |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | X-Coating |
| Material | Carbide |
| Application | Steel, Cast Iron |
| Shank Tolerance | h6 |
| Through Coolant | No |