or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 DL603239 #18 x 2-1/8 x 6 HSSCo5 6" AIRCRAFT EXTENSION DRILL 135 DEGREE SPLIT POINT COLORING
YG-1 DL603239 #18 x 2-1/8 x 6 HSSCo5 6" AIRCRAFT EXTENSION DRILL 135 DEGREE SPLIT POINT COLORING
SKUPDW~10956077
MFGR #DL603239
Your Cost: $15.45/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number DL603239 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Finish Bright Flute Length 2.125 in Gross Weight Per Pack 0.3700 lb Helix Angle 30 ° Industry Standard NAS907 Number of Flutes 2 Overall Length 6 in Package Quantity 10 pc Point Length 0.0351 in Series DL603 Shank Size 0.1695 in Type HSSCo5, Aircraft Extention Drill 135° Split Point Coloring Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Material HSS Co5 Point Angle 135 ° Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | DL603239 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 2.125 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3700 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Industry Standard | NAS907 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 6 in |
| Package Quantity | 10 pc |
| Point Length | 0.0351 in |
| Series | DL603 |
| Shank Size | 0.1695 in |
| Type | HSSCo5, Aircraft Extention Drill 135° Split Point Coloring |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | HSS Co5 |
| Point Angle | 135 ° |
| Steel |