or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 DHM25045 4.5 x 6.0 x 127 x 167 CARBIDE DREAM DRILLS MQL TYPE W/ COOLANT HOLES (25XD)
SKUPDW~12660206
MFGR #DHM25045
Your Cost: $745.41/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number DHM25045 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Finish TiAlN Flute Length 127 mm Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Helix Angle 30 ° Number of Flutes 2 Point Angle 140 ° Point Length 0.8189 mm Series DHM25 Shank Size 6.0 mm Shank Tolerance h6 Through Coolant Yes Type Dream Drills MQL Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Material Carbide Overall Length 167 mm Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | DHM25045 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | TiAlN |
| Flute Length | 127 mm |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 140 ° |
| Point Length | 0.8189 mm |
| Series | DHM25 |
| Shank Size | 6.0 mm |
| Shank Tolerance | h6 |
| Through Coolant | Yes |
| Type | Dream Drills MQL |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | Carbide |
| Overall Length | 167 mm |
| Steel |