or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 DH712022 11/32 x 3/8 x 2-27/32 x 5 CARBIDE DREAM DRILL W/ COOLANT HOLES(5XD)
YG-1
YG-1 DH712022 11/32 x 3/8 x 2-27/32 x 5 CARBIDE DREAM DRILL W/ COOLANT HOLES(5XD)
SKUPDW~12102718
MFGR #DH712022
Your Cost: $241.80/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Applicable Materials Carbon Steel, Alloy Steel and Pre-Hardened Steel Application Steel Catalog Number DH712022 Country of Origin KR Cutting Depth 5XD Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material Micrograin Carbide Flute Length 2.8438 in Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Helix Angle 30 ° Number of Flutes 2 Point Angle 140 ° Point Length 0.0626 in Point Type Self-Centering Series DH712 Shank Size 0.375 in Shank Tolerance h6 Shank Type Straight Through Coolant Yes Type General Purpose Imperial Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish TiAlN Material Carbide Overall Length 5 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Applicable Materials | Carbon Steel, Alloy Steel and Pre-Hardened Steel |
| Application | Steel |
| Catalog Number | DH712022 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Depth | 5XD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Micrograin Carbide |
| Flute Length | 2.8438 in |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 140 ° |
| Point Length | 0.0626 in |
| Point Type | Self-Centering |
| Series | DH712 |
| Shank Size | 0.375 in |
| Shank Tolerance | h6 |
| Shank Type | Straight |
| Through Coolant | Yes |
| Type | General Purpose Imperial |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | TiAlN |
| Material | Carbide |
| Overall Length | 5 in |
| Steel |