or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 DH520119 11.9 x 12.0 x 276 x 341 CARBIDE DRILL MQL TYPE W/ COOLANT (20XD)
SKUPDW~12660130
MFGR #DH520119
Your Cost: $1,183.99/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number DH520119 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Finish TiAlN Flute Length 276 mm Gross Weight Per Pack 0.8500 lb Helix Angle 30 ° Number of Flutes 2 Point Angle 140 ° Point Length 2.1656 mm Series DH520 Shank Size 12.0 mm Shank Tolerance h6 Through Coolant Yes Type Dream Drills MQL Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Material Carbide Overall Length 341 mm Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | DH520119 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | TiAlN |
| Flute Length | 276 mm |
| Gross Weight Per Pack | 0.8500 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 140 ° |
| Point Length | 2.1656 mm |
| Series | DH520 |
| Shank Size | 12.0 mm |
| Shank Tolerance | h6 |
| Through Coolant | Yes |
| Type | Dream Drills MQL |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | Carbide |
| Overall Length | 341 mm |
| Steel |