or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 DH510061 6.1 x 7.0 x 85 x 141 CARBIDE DRILL MQL TYPE W/ COOLANT (10XD)
YG-1
YG-1 DH510061 6.1 x 7.0 x 85 x 141 CARBIDE DRILL MQL TYPE W/ COOLANT (10XD)
SKU1496206
MFGR #DH510061
Your Cost: $221.63/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number DH510061 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Finish TiALN Flute Length 85 mm Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Helix Angle 30 ° Number of Flutes 2 Point Angle 140 ° Point Length 1.1101 mm Series DH510 Shank Size 7.0 mm Shank Tolerance h6 Through Coolant Yes Type Dream Drills MQL Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Material Carbide Overall Length 141 mm Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | DH510061 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | TiALN |
| Flute Length | 85 mm |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 140 ° |
| Point Length | 1.1101 mm |
| Series | DH510 |
| Shank Size | 7.0 mm |
| Shank Tolerance | h6 |
| Through Coolant | Yes |
| Type | Dream Drills MQL |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | Carbide |
| Overall Length | 141 mm |
| Steel |