or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 DH501023 #7 x 5.11 x 1/4 x 1-9/32 x 2-7/8 CARBIDE DREAM DRILL FOR HIGH HARDENED MATERIAL (HRc50 ~ HRc70) TIALN COATED
YG-1
YG-1 DH501023 #7 x 5.11 x 1/4 x 1-9/32 x 2-7/8 CARBIDE DREAM DRILL FOR HIGH HARDENED MATERIAL (HRc50 ~ HRc70) TIALN COATED
SKU1347692
MFGR #DH501023
Your Cost: $42.70/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number DH501023 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Flute Length 1.2813 in Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Helix Angle 15 ° Number of Flutes 2 Overall Length 2.875 in Point Length 0.0366 in Series DH501 Shank Size 0.25 in Shank Tolerance h6 Through Coolant No Type High Hardened Steels (HRc50-HRc70) Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish TiAlN Material Carbide Point Angle 140 ° Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | DH501023 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 1.2813 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Helix Angle | 15 ° |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.875 in |
| Point Length | 0.0366 in |
| Series | DH501 |
| Shank Size | 0.25 in |
| Shank Tolerance | h6 |
| Through Coolant | No |
| Type | High Hardened Steels (HRc50-HRc70) |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | TiAlN |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 140 ° |
| Steel |