or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 DH417015 15/64 x .2344 x 2 x 3-1/4 CARBIDE JOBBER LENGTH TWIST DRILL TIALN COATED
SKUPDW~12659645
MFGR #DH417015
Your Cost: $67.48/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number DH417015 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Drill Size 15/64 in Flute Length 2 in Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Helix Angle 30 ° Industry Standard ANSI Number of Flutes 2 Overall Length 3.25 in Point Length 0.0704 in Series DH417 Shank Size 0.2344 in Shank Tolerance h6 Through Coolant No Type 2 Flute Carbide Jobber Length Twist Drill TiAlN Coated Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish TiAlN Material Carbide Point Angle 118 ° Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | DH417015 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Size | 15/64 in |
| Flute Length | 2 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 3.25 in |
| Point Length | 0.0704 in |
| Series | DH417 |
| Shank Size | 0.2344 in |
| Shank Tolerance | h6 |
| Through Coolant | No |
| Type | 2 Flute Carbide Jobber Length Twist Drill TiAlN Coated |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | TiAlN |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 118 ° |
| Steel |