or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 DH412129 #29 x .1360 x 1-3/8 x 2-1/2 CARBIDE JOBBER LENGTH TWIST DRILL TIALN COATED
YG-1
YG-1 DH412129 #29 x .1360 x 1-3/8 x 2-1/2 CARBIDE JOBBER LENGTH TWIST DRILL TIALN COATED
SKUPDW~12659579
MFGR #DH412129
Your Cost: $40.92/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Applicable Materials Carbon Steel and Alloy Steel Application Steel Catalog Number DH412129 Country of Origin KR Cutting Depth 1-3/8 Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material Micrograin Carbide Drill Diameter Measurement System Imperial Drill Size #29 in Flute Length 1.375 in Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Helix Angle 30 ° Industry Standard ANSI Number of Flutes 2 Overall Length 2.5 in Point Length 0.0409 in Point Type Split Series DH412 Shank Size 0.136 in Shank Tolerance h6 Shank Type Straight Through Coolant No Type 2 Flute Carbide Jobber Length Twist Drill TiAlN Coated Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish TiAlN Material Carbide Point Angle 118 ° Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Applicable Materials | Carbon Steel and Alloy Steel |
| Application | Steel |
| Catalog Number | DH412129 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Depth | 1-3/8 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Micrograin Carbide |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Drill Size | #29 in |
| Flute Length | 1.375 in |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.5 in |
| Point Length | 0.0409 in |
| Point Type | Split |
| Series | DH412 |
| Shank Size | 0.136 in |
| Shank Tolerance | h6 |
| Shank Type | Straight |
| Through Coolant | No |
| Type | 2 Flute Carbide Jobber Length Twist Drill TiAlN Coated |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | TiAlN |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 118 ° |
| Steel |