or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 DH404067 Short Length Dream Drill, 6.7 mm Dia x 70 mm L, Carbide, TiAlN Coated
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1
YG-1 DH404067 Short Length Dream Drill, 6.7 mm Dia x 70 mm L, Carbide, TiAlN Coated
SKU582167
MFGR #DH404067
Your Cost: $43.43/ea
List: YG-1 Short Length Dream Drill, Series: DH404, 6.7 mm Dia, 70 mm Overall Length, 3XD Cutting Depth, Slow Spiral Flute, 31 mm Flute Length, 6.7 mm Shank, Straight Shank, 140 deg Point, Split Point, Right Hand Cutting, Carbide Cutting Edge, Carbide, TiAlN Coated, Applicable Materials: Steel, Cast Steel, Cast Iron, Chilled Cast Iron, Malleable Cast Iron, Non-Ferrous Metal Heavy Metal, Non-Ferrous Metal Light Metal and Abrasive Plastic Applicable
YG-1 Short Length Dream Drill, Series: DH404, 6.7 mm Dia, 70 mm Overall Length, 3XD Cutting Depth, Slow Spiral Flute, 31 mm Flute Length, 6.7 mm Shank, Straight Shank, 140 deg Point, Split Point, Right Hand Cutting, Carbide Cutting Edge, Carbide, TiAlN Coated, Applicable Materials: Steel, Cast Steel, Cast Iron, Chilled Cast Iron, Malleable Cast Iron, Non-Ferrous Metal Heavy Metal, Non-Ferrous Metal Light Metal and Abrasive Plastic Applicable
Catalog Number DH404067 Country of Origin KR Cutting Depth 3XD Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material Solid Carbide Drill Dia Measurement System Metric Drill Diameter Measurement System Imperial/Metric Flute Length 31 mm Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Number of Flutes 2 Overall Length 70 mm Point Angle 140 ° Point Type Split Series DH404 Shank Size 6.7 mm Shank Type Straight Standards DIN 6539 Type General Purpose Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Applicable Materials Steel, Abrasive Plastic, Cast Iron, Cast Steel, Chilled Cast Iron, Malleable Cast Iron and Non-Ferrous Metals Finish TiALN Material Carbide Application Steel Helix Angle 30 ° Industry Standard DIN 6539 Shank Tolerance h6 Through Coolant No
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | DH404067 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Depth | 3XD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Solid Carbide |
| Drill Dia Measurement System | Metric |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial/Metric |
| Flute Length | 31 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 70 mm |
| Point Angle | 140 ° |
| Point Type | Split |
| Series | DH404 |
| Shank Size | 6.7 mm |
| Shank Type | Straight |
| Standards | DIN 6539 |
| Type | General Purpose |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Applicable Materials | Steel, Abrasive Plastic, Cast Iron, Cast Steel, Chilled Cast Iron, Malleable Cast Iron and Non-Ferrous Metals |
| Finish | TiALN |
| Material | Carbide |
| Application | Steel |
| Helix Angle | 30 ° |
| Industry Standard | DIN 6539 |
| Shank Tolerance | h6 |
| Through Coolant | No |