or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D5412149 #49 x .0730 x 7/8 x 1-3/4 CARBIDE JOBBER LENGTH TWIST DRILL
SKUPDW~10954592
MFGR #D5412149
Your Cost: $22.28/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number D5412149 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Drill Size #49 in Flute Length 0.875 in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Helix Angle 30 ° Industry Standard ANSI Number of Flutes 2 Overall Length 1.75 in Point Length 0.0219 in Series D5412 Shank Size 0.073 in Shank Tolerance h6 Through Coolant No Type 2 Flute Carbide Jobber Length Twist Drill Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish Bright Finish Material Carbide Point Angle 118 ° Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | D5412149 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Size | #49 in |
| Flute Length | 0.875 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 1.75 in |
| Point Length | 0.0219 in |
| Series | D5412 |
| Shank Size | 0.073 in |
| Shank Tolerance | h6 |
| Through Coolant | No |
| Type | 2 Flute Carbide Jobber Length Twist Drill |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | Bright Finish |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 118 ° |
| Steel |