or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D4148138 .1015 x 13/16 x 1-13/16 HSS(M42) SCREW MACHINE DRILL TIN COATED
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 D4148138 .1015 x 13/16 x 1-13/16 HSS(M42) SCREW MACHINE DRILL TIN COATED
SKU1211925
MFGR #D4148138
Your Cost: $2.62/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number D4148138 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Flute Length 0.8125 in Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Helix Angle 25 ° Industry Standard ANSI Number of Flutes 2 Overall Length 1.8125 in Package Quantity 10 pc Point Angle 135 ° Point Length 0.021 in Series D4148 Shank Size 0.1015 in Through Coolant No Type HSS Co8, Straight Shank Screw Machine Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Material HSS Co8 Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | D4148138 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 0.8125 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Helix Angle | 25 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 1.8125 in |
| Package Quantity | 10 pc |
| Point Angle | 135 ° |
| Point Length | 0.021 in |
| Series | D4148 |
| Shank Size | 0.1015 in |
| Through Coolant | No |
| Type | HSS Co8, Straight Shank Screw Machine |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | HSS Co8 |
| Steel |