or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D4148125 .1495 x 1 x 2-1/16 HSS(M42) SCREW MACHINE DRILL TIN COATED
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 D4148125 .1495 x 1 x 2-1/16 HSS(M42) SCREW MACHINE DRILL TIN COATED
SKUPDW~10954464
MFGR #D4148125
Your Cost: $6.11/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number D4148125 Country of Origin KR Cutting Depth 1 Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material M42 HSS-Co 8 Drill Diameter Measurement System Imperial Flute Length 1 in Flute Type Right Spiral Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Helix Angle 25 ° Industry Standard ANSI Number of Flutes 2 Overall Length 2.0625 in Package Quantity 5 pc Point Angle 135 ° Point Length 0.031 in Point Type Split Series D4148 Shank Size 0.1495 in Shank Type Straight Through Coolant No Type HSS Co8, Straight Shank Screw Machine Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Applicable Materials Alloyed/Non-Alloyed, Cast Steel, Gray Cast Iron, Graphite, Malleable Cast Iron and Steel Finish TiN Coated Material M42 HSS-Co 8 Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | D4148125 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Depth | 1 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | M42 HSS-Co 8 |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Flute Length | 1 in |
| Flute Type | Right Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Helix Angle | 25 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.0625 in |
| Package Quantity | 5 pc |
| Point Angle | 135 ° |
| Point Length | 0.031 in |
| Point Type | Split |
| Series | D4148 |
| Shank Size | 0.1495 in |
| Shank Type | Straight |
| Through Coolant | No |
| Type | HSS Co8, Straight Shank Screw Machine |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Applicable Materials | Alloyed/Non-Alloyed, Cast Steel, Gray Cast Iron, Graphite, Malleable Cast Iron and Steel |
| Finish | TiN Coated |
| Material | M42 HSS-Co 8 |
| Steel |