or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D4146028 7/16 x 2-1/16 x 3-7/16 HSS(M42) SCREW MACHINE DRILL TIN COATED (5PCS)
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 D4146028 7/16 x 2-1/16 x 3-7/16 HSS(M42) SCREW MACHINE DRILL TIN COATED (5PCS)
SKU1308748
MFGR #D4146028
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number D4146028 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Flute Length 2.0625 in Gross Weight Per Pack 0.5700 lb Helix Angle 25 ° Industry Standard ANSI Number of Flutes 2 Overall Length 3.4375 in Package Quantity 5 pc Point Angle 135 ° Point Length 0.0906 in Series D4146 Shank Size 0.4375 in Through Coolant No Type HSS Co8, Straight Shank Screw Machine Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Material HSS Co8 Drill Size 0.4375 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | D4146028 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 2.0625 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.5700 lb |
| Helix Angle | 25 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 3.4375 in |
| Package Quantity | 5 pc |
| Point Angle | 135 ° |
| Point Length | 0.0906 in |
| Series | D4146 |
| Shank Size | 0.4375 in |
| Through Coolant | No |
| Type | HSS Co8, Straight Shank Screw Machine |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | HSS Co8 |
| Drill Size | 0.4375 in |
| Steel |