or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D4082 2 - 56, H2 2 FLUTE SPIRAL FLUTED MODIFIED BOTTOMING BRIGHT FINISH TAP FOR STEEL UPTO 38HRc
YG-1 D4082 2 - 56, H2 2 FLUTE SPIRAL FLUTED MODIFIED BOTTOMING BRIGHT FINISH TAP FOR STEEL UPTO 38HRc
SKUPDW~10954212
MFGR #D4082
Your Cost: $52.80/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number D4082 Chamfer Length 2P-3P Connection 0.141 x 0.11 in Country of Origin KR Diameter 0.086 in Drill Size 0.0698 in Finish|Coating Bright Gross Weight Per Pack 0.4300 lb Helix Angle 45 ° Industry Standard 302A Length of Square 0.19 in Neck Diameter 0.061 in Overall Length 1.75 in Series D4 Shank Diameter 0.141 in Shank Type Square Square Size 0.11 in Tap Type SPFL Thread Diameter #2 Thread Length 0.157 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 56 Usable Length 0.433 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Modified Bottoming Material HSSE-V3 Number of Flutes 2 Thread Limit H2 Thread Size #2-56
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | D4082 |
| Chamfer Length | 2P-3P |
| Connection | 0.141 x 0.11 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.086 in |
| Drill Size | 0.0698 in |
| Finish|Coating | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.4300 lb |
| Helix Angle | 45 ° |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.19 in |
| Neck Diameter | 0.061 in |
| Overall Length | 1.75 in |
| Series | D4 |
| Shank Diameter | 0.141 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.11 in |
| Tap Type | SPFL |
| Thread Diameter | #2 |
| Thread Length | 0.157 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 56 |
| Usable Length | 0.433 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Modified Bottoming |
| Material | HSSE-V3 |
| Number of Flutes | 2 |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Size | #2-56 |