or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D2GP185007 7/64 x 1-1/2 x 2-5/8 HSS(M42) JOBBERS LENGTH STRAIGHT SHANK GOLD-P DRILLS (10PCS)
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 D2GP185007 7/64 x 1-1/2 x 2-5/8 HSS(M42) JOBBERS LENGTH STRAIGHT SHANK GOLD-P DRILLS (10PCS)
SKU1034166
MFGR #D2GP185007
Your Cost: $1.72/ea
List: YG-1 Jobber Length Drill, Series: D2GP185, 7/64 in Dia, 2-5/8 in Overall Length, 1-1/2 in Cutting Depth, Slow Spiral Flute, 1-1/2 in Flute Length, 7/64 in Shank, Straight Shank, 135 deg Point, Split Point, Right Hand Cutting, HSS-Co 8 Cutting Edge, HSS-Co 8, Gold-P/TiN Coated, Applicable Materials: Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron Applicable
YG-1 Jobber Length Drill, Series: D2GP185, 7/64 in Dia, 2-5/8 in Overall Length, 1-1/2 in Cutting Depth, Slow Spiral Flute, 1-1/2 in Flute Length, 7/64 in Shank, Straight Shank, 135 deg Point, Split Point, Right Hand Cutting, HSS-Co 8 Cutting Edge, HSS-Co 8, Gold-P/TiN Coated, Applicable Materials: Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron Applicable
Applicable Materials Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron Application Steel Catalog Number D2GP185007 Country of Origin KR Cutting Depth 1-1/2 in Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material HSS-Co 8 Diameter 7/64 in Drill Diameter Measurement System Imperial Flute Length 1.5 in Flute Type Slow Spiral Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Helix Angle 30 ° Industry Standard ANSI Number of Flutes 2 Overall Length 2.625 in Point Length 0.0227 in Point Type Split Series D2GP185 Shank Size 0.1094 in Shank Type Straight Standards ANSI Specified Through Coolant No Type HSSCo8, Straight Shank, Gold-P Coated Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish TiN Material HSS Co8 Point Angle 135 ° Steel Wider flute gullets for maximum chip removal
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron |
| Application | Steel |
| Catalog Number | D2GP185007 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Depth | 1-1/2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS-Co 8 |
| Diameter | 7/64 in |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Flute Length | 1.5 in |
| Flute Type | Slow Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.625 in |
| Point Length | 0.0227 in |
| Point Type | Split |
| Series | D2GP185 |
| Shank Size | 0.1094 in |
| Shank Type | Straight |
| Standards | ANSI Specified |
| Through Coolant | No |
| Type | HSSCo8, Straight Shank, Gold-P Coated |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | TiN |
| Material | HSS Co8 |
| Point Angle | 135 ° |
| Steel |
| Wider flute gullets for maximum chip removal |