or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D2323 10 - 24, H3 3 FLUTED SPIRAL FLUTED MODIFIED BOTTOMING HARDSLICK COATED FOR STAINLESS STEELS UPTO 28HRc
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 D2323 10 - 24, H3 3 FLUTED SPIRAL FLUTED MODIFIED BOTTOMING HARDSLICK COATED FOR STAINLESS STEELS UPTO 28HRc
SKUPDW~10954010
MFGR #D2323
Your Cost: $37.61/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number D2323 Chamfer Length 2P-3P Connection 0.194 x 0.152 in Country of Origin KR Diameter 0.19 in Drill Size 0.1521 in Finish|Coating Hardslick Gross Weight Per Pack 0.9100 lb Helix Angle 45 ° Industry Standard 302A Length of Square 0.25 in Neck Diameter 0.131 in Overall Length 2.38 in Series D2 Shank Diameter 0.194 in Shank Type Square Square Size 0.152 in Tap Type SPFL Thread Diameter #10 Thread Length 0.354 in Thread Standard UNC TPI or Pitch 24 Usable Length 0.906 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Modified Bottoming Material HSSE-V3 Number of Flutes 3 Thread Limit H3 Thread Size #10-24
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | D2323 |
| Chamfer Length | 2P-3P |
| Connection | 0.194 x 0.152 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.19 in |
| Drill Size | 0.1521 in |
| Finish|Coating | Hardslick |
| Gross Weight Per Pack | 0.9100 lb |
| Helix Angle | 45 ° |
| Industry Standard | 302A |
| Length of Square | 0.25 in |
| Neck Diameter | 0.131 in |
| Overall Length | 2.38 in |
| Series | D2 |
| Shank Diameter | 0.194 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.152 in |
| Tap Type | SPFL |
| Thread Diameter | #10 |
| Thread Length | 0.354 in |
| Thread Standard | UNC |
| TPI or Pitch | 24 |
| Usable Length | 0.906 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Modified Bottoming |
| Material | HSSE-V3 |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | #10-24 |