or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D2148104 #4 x 1-1/4 x 2-3/8 HSS(M42) SCREW MACHINE DRILL
SKUPDW~10953948
MFGR #D2148104
Your Cost: $6.29/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number D2148104 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Flute Length 1.25 in Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Helix Angle 25 ° Industry Standard ANSI Number of Flutes 2 Overall Length 2.375 in Package Quantity 5 pc Point Angle 135 ° Point Length 0.0433 in Series D2148 Shank Size 0.209 in Through Coolant No Type HSS Co8, Straight Shank Screw Machine Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Material HSS Co8 Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | D2148104 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 1.25 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Helix Angle | 25 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.375 in |
| Package Quantity | 5 pc |
| Point Angle | 135 ° |
| Point Length | 0.0433 in |
| Series | D2148 |
| Shank Size | 0.209 in |
| Through Coolant | No |
| Type | HSS Co8, Straight Shank Screw Machine |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | HSS Co8 |
| Steel |