or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D2146011 11/64 x 1-1/16 x 2-1/8 HSS(M42) SCREW MACHINE DRILL
SKU991698
MFGR #D2146011
Your Cost: $2.09/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number D2146011 Country of Origin KR Cutting Depth 1-1/16 Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material M42 HSS-Co 8 Drill Diameter Measurement System Imperial Flute Length 1.0625 in Flute Type Right Spiral/Wider Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Helix Angle 25 ° Industry Standard ANSI Number of Flutes 2 Overall Length 2.125 in Package Quantity 5 pc Point Angle 135 ° Point Length 0.0356 in Point Type Split Series D2146 Shank Size 0.1719 in Shank Type Straight Through Coolant No Type HSS Co8, Straight Shank Screw Machine Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Applicable Materials Alloy Steel and Carbon Steel Finish Uncoated Material M42 HSS-Co 8 Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | D2146011 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Depth | 1-1/16 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | M42 HSS-Co 8 |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Flute Length | 1.0625 in |
| Flute Type | Right Spiral/Wider |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Helix Angle | 25 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.125 in |
| Package Quantity | 5 pc |
| Point Angle | 135 ° |
| Point Length | 0.0356 in |
| Point Type | Split |
| Series | D2146 |
| Shank Size | 0.1719 in |
| Shank Type | Straight |
| Through Coolant | No |
| Type | HSS Co8, Straight Shank Screw Machine |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Applicable Materials | Alloy Steel and Carbon Steel |
| Finish | Uncoated |
| Material | M42 HSS-Co 8 |
| Steel |