or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D1GP138219 #38 x 1-7/16 x 2-1/2 HSS(M2) JOBBERS LENGTH STRAIGHT SHANK GOLD-P DRILLS
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 D1GP138219 #38 x 1-7/16 x 2-1/2 HSS(M2) JOBBERS LENGTH STRAIGHT SHANK GOLD-P DRILLS
SKUPDW~10953792
MFGR #D1GP138219
Your Cost: $2.55/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Applicable Materials Alloyed and Non-Alloyed Cast Steel, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron/Steel Application Steel Catalog Number D1GP138219 Country of Origin KR Cutting Depth 1-7/16 Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material HSS Drill Diameter Measurement System Imperial Flute Length 1.4375 in Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Helix Angle 30 ° Industry Standard ANSI Number of Flutes 2 Overall Length 2.5 in Point Length 0.0305 in Point Type Split Series D1GP138 Shank Size 0.1015 in Shank Type Straight Through Coolant No Type HSS, Straight Shank, Gold-P Coated Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish TiN Material HSS Point Angle 118 ° Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Applicable Materials | Alloyed and Non-Alloyed Cast Steel, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron/Steel |
| Application | Steel |
| Catalog Number | D1GP138219 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Depth | 1-7/16 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Flute Length | 1.4375 in |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.5 in |
| Point Length | 0.0305 in |
| Point Type | Split |
| Series | D1GP138 |
| Shank Size | 0.1015 in |
| Shank Type | Straight |
| Through Coolant | No |
| Type | HSS, Straight Shank, Gold-P Coated |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | TiN |
| Material | HSS |
| Point Angle | 118 ° |
| Steel |