or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 D1633243 #14 x 2-3/16 x 6 HSS 6" AIRCRAFT EXTENSION DRILL 135 DEGREE SPLIT POINT STEAM HOMO
YG-1
YG-1 D1633243 #14 x 2-3/16 x 6 HSS 6" AIRCRAFT EXTENSION DRILL 135 DEGREE SPLIT POINT STEAM HOMO
SKUPDW~10953682
MFGR #D1633243
Your Cost: $7.89/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number D1633243 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Finish Oxide Flute Length 2.1875 in Gross Weight Per Pack 0.4100 lb Helix Angle 30 ° Industry Standard NAS907 Number of Flutes 2 Overall Length 6 in Package Quantity 10 pc Point Length 0.0377 in Series D1633 Shank Size 0.182 in Type HSS, Aircraft Extention Drill 135° Split Point Steam Oxide Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Material HSS Point Angle 135 ° Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | D1633243 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Oxide |
| Flute Length | 2.1875 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.4100 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Industry Standard | NAS907 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 6 in |
| Package Quantity | 10 pc |
| Point Length | 0.0377 in |
| Series | D1633 |
| Shank Size | 0.182 in |
| Type | HSS, Aircraft Extention Drill 135° Split Point Steam Oxide |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | HSS |
| Point Angle | 135 ° |
| Steel |