or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D1633224 #33 x 1-1/2 x 6 HSS 6" AIRCRAFT EXTENSION DRILL 135 DEGREE SPLIT POINT STEAM HOMO
SKUPDW~10953663
MFGR #D1633224
Your Cost: $5.92/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Applicable Materials Carbon Steel, Alloy Steel and Pre-Hardened Steel Application Steel Catalog Number D1633224 Country of Origin KR Cutting Depth 1-1/2 Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material HSS Finish Oxide Flute Length 1.5 in Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Helix Angle 30 ° Industry Standard NAS907 Number of Flutes 2 Overall Length 6 in Package Quantity 10 pc Point Length 0.0234 in Point Type Split Series D1633 Shank Size 0.113 in Type HSS, Aircraft Extention Drill 135° Split Point Steam Oxide Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Material HSS Point Angle 135 ° Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Applicable Materials | Carbon Steel, Alloy Steel and Pre-Hardened Steel |
| Application | Steel |
| Catalog Number | D1633224 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Depth | 1-1/2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Finish | Oxide |
| Flute Length | 1.5 in |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Industry Standard | NAS907 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 6 in |
| Package Quantity | 10 pc |
| Point Length | 0.0234 in |
| Point Type | Split |
| Series | D1633 |
| Shank Size | 0.113 in |
| Type | HSS, Aircraft Extention Drill 135° Split Point Steam Oxide |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Material | HSS |
| Point Angle | 135 ° |
| Steel |