or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 D1119207 SCREW MACHINE DRILL, NO 7, 2-1/4 IN L, M2 HSS, BRIGHT
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 D1119207 SCREW MACHINE DRILL, NO 7, 2-1/4 IN L, M2 HSS, BRIGHT
SKUPDW~10953400
MFGR #D1119207
Your Cost: $3.05/ea
YG-1 Screw Machine Drill, Series: D1119, NO 7, 2-1/4 in Overall Length, 1-3/16 in Cutting Depth, Slow Spiral Flute, 1-3/16 in Flute Length, 25/128 in Shank, Straight Shank, 135 deg Point, Split Point, Right Hand Cutting, M2 HSS Cutting Edge, M2 HSS, Bright, Applicable Materials: Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron Applicable
YG-1 Screw Machine Drill, Series: D1119, NO 7, 2-1/4 in Overall Length, 1-3/16 in Cutting Depth, Slow Spiral Flute, 1-3/16 in Flute Length, 25/128 in Shank, Straight Shank, 135 deg Point, Split Point, Right Hand Cutting, M2 HSS Cutting Edge, M2 HSS, Bright, Applicable Materials: Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron Applicable
Application Steel Catalog Number D1119207 Country of Origin KR Cutting Depth 1-3/16 in Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material M2 HSS Drill Diameter Measurement System Imperial Flute Length 1.1875 in Flute Type Slow Spiral Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Helix Angle 25 ° Industry Standard ANSI Letter|Wire Size NO 7 Number of Flutes 2 Overall Length 2.25 in Package Quantity 10 pc Point Angle 135 ° Point Length 0.0416 in Point Type Split Series D1119 Shank Size 0.201 in Shank Type Straight Standards ANSI Specified Through Coolant No Type HSS, Straight Shank Screw Machine Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Applicable Materials Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron Finish Bright Material M2 HSS Steel Right hand spiral, wider flutes flute geometry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | D1119207 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Depth | 1-3/16 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | M2 HSS |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Flute Length | 1.1875 in |
| Flute Type | Slow Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Helix Angle | 25 ° |
| Industry Standard | ANSI |
| Letter|Wire Size | NO 7 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.25 in |
| Package Quantity | 10 pc |
| Point Angle | 135 ° |
| Point Length | 0.0416 in |
| Point Type | Split |
| Series | D1119 |
| Shank Size | 0.201 in |
| Shank Type | Straight |
| Standards | ANSI Specified |
| Through Coolant | No |
| Type | HSS, Straight Shank Screw Machine |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Applicable Materials | Steel, Cast Steel, Alloyed and Non-Alloyed, Gray Cast Iron, Graphite and Malleable Cast Iron |
| Finish | Bright |
| Material | M2 HSS |
| Steel |
| Right hand spiral, wider flutes flute geometry |