or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 C4705 3/4 - 10, H5 4 FLUTED SPIRAL FLUTED BOTTOMING TIN-COATED STANDARD TAP
SKUPDW~10953270
MFGR #C4705
Your Cost: $146.52/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Catalog Number C4705 Chamfer Length 1.5P-2P Connection 0.59 x 0.442 in Country of Origin KR Diameter 0.75 in Drill Size 0.6591 in Finish|Coating TiN Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Helix Angle 45 ° Industry Standard 302 Length of Square 0.69 in Overall Length 4.25 in Series C4 Shank Diameter 0.59 in Shank Type Square Square Size 0.442 in Tap Type SPFL Thread Diameter 3/4 in Thread Length 2 in Thread Standard UNC Through Coolant No TPI or Pitch 10 Usable Length 2 in Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Chamfer Type Bottoming Material HSSE-V3 Number of Flutes 4 Thread Limit H5 Thread Size 3/4-10
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | C4705 |
| Chamfer Length | 1.5P-2P |
| Connection | 0.59 x 0.442 in |
| Country of Origin | KR |
| Diameter | 0.75 in |
| Drill Size | 0.6591 in |
| Finish|Coating | TiN |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Helix Angle | 45 ° |
| Industry Standard | 302 |
| Length of Square | 0.69 in |
| Overall Length | 4.25 in |
| Series | C4 |
| Shank Diameter | 0.59 in |
| Shank Type | Square |
| Square Size | 0.442 in |
| Tap Type | SPFL |
| Thread Diameter | 3/4 in |
| Thread Length | 2 in |
| Thread Standard | UNC |
| Through Coolant | No |
| TPI or Pitch | 10 |
| Usable Length | 2 in |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Material | HSSE-V3 |
| Number of Flutes | 4 |
| Thread Limit | H5 |
| Thread Size | 3/4-10 |